زمانی که ما تاثیر خود را بر جهان پیرامون­مان ارزیابی می­کنیم، آسیب های زیست محیطی مشاغل نمایان تر می­شود. از این رو در همه صنایع شرکت­های وابسته در تلاش مستمر برای یافتن راههایی به منظور کاهش رد پای اکولوژیکی خود بدون کاهش درآمد و یا از دست دادن سودشان هستند.

در واقع اتخاذ سیاست های سبز و حامی محیط زیست از سوی هر مجموعه­ای نشان ­دهنده تعهد آن شرکت به مسائل اجتماعی نیز می­باشد لیزر ها دارای مزایای زیست محیطی زیادی هستند، در حالی که بسیاری از مردم فناوری لیزر را با سلامت محیط مرتبط نمی ­دانند. امروزه لیزر ها با اثر بخشی بالا به جای بسیاری از فناوری ­های قدیمی ­تر و ناسازگار با محیط زیست استفاده می­شوند.

حکاکی به وسیله لیزر بدون استفاده از منابع ناسازگار با طبیعت، و اجتناب از روش­های مرسوم چسباندن مواردی مانند سریال، بارکد، لوگوها، اطلاعات ایمنی و… به صورت برچسب بر روی محصول موجب تولید ضایعات می­گردد اما حکاکی لیزری با حک مستقیم برروی انواع مواد موجب کاهش شدید ضایعات می­گردد.

حکاکی لیزری به وضوح یک راه حل مفید منحصر به فرد  برای ایجاد جلوه های بصری قابل بازیافت در محیط زیست محسوب می­ شود. به علاوه ، این نوع حکاکی شامل جوهر یا تماس با جسم مانند انواع برچسب­ها نیست.

جوهرهای سنتی ، که اغلب از منابع تجدید ناپذیر و مضر ساخته شده­اند، باید حتی ­الامکان حذف شوند.
این نوع حکاکی می تواند بر روی محصولات غذا و دارو  بدون خطری برای مصرف کنندگان استفاده شود. این امر لیزرها را در این زمینه ­ها بسیار کارآمد می کند.

در تولید قطعات لیزر بیشتر از مواد خام استفاده می­­شود. لیزرها نحوه ساخت قطعات را در طیف وسیعی از صنایع از مسافرت هوایی تا فناوری پزشکی را متحول نموده­اند، زیرا مزایای عملکردی و زیست محیطی فراوانی در اختیار کاربران قرار می­ دهند.

لیزرها همچنین می­توانند در مقیاس­ های بسیار کوچک کار کنند ، که این قابلیت باعث پیاده­ سازی فن­آوری های لیزر در بسیاری از صنایعی گردیده که در آنها دقت بسیار مهم است.

بطور کلی قطعات لیزری به دلایل زیادی مورد استفاده قرار گرفته­ اند که برجسته ترین آنها سهولت، نوآوری و کاهش ضایعات آنها است.

در حالی که هیچ ­یک از فن­آوری های موجود از جنبه­ های زیست محیطی راه حل کاملی نیست ، اخیراً پیشرفت­های چشمگیری در فن ­آوری لیزر انجام شده که موجب کاهش اثرات منفی زیست محیطی گردیده است، این فناوری همچنان مستعد پیشرفت و نوآوری بسیار زیاد در زمینه حفاظت از محیط زیست می­باشد.

آنچه گفته شد تنها چند نمونه کوچک از مزایای زیست محیطی بسیار زیاد این فن­آوری می­باشد ، روشن است که لیزرها نقش مهمی در تلاش­های مداوم ما برای حفاظت از محیط زیست دارند.بسیاری از روش­های صنعتی متداول دارای ناکارآمدی­ های زیست محیطی قابل توجهی ­هستند و لیزرها می ­توانند آنها را اصلاح نمایند، و این روند تکامل تنها با پیشرفت فناوری اصولی این دانش ادامه می­یابد.